Kolarz legenda
Wszystko zaczęło się w Świebodowie, w drugiej połowie lat 50 ubiegłego stulecia. Chłopaków było może siedmiu ,a może dziewięciu, 11 -12 latkowie. Rowery mieli ciężkie, duże ,a najczęściej za duże. Mówiono na nie ojcowskie. Trasa wyścigu wciąż istnieje. Start w centrum wioski, potem dwa kilometry wąskim asfaltem do głównej drogi, w lewo do Lasowic, ponownie w lewo na leśną żwirówkę, która z powrotem prowadzi do Świebodowa. Razem może z 7 kilometrów. Na tej trasie się ścigali. Rysiu jeździł na niemieckim Diamancie – rower był ciężki, ale dobry. To właśnie wtedy, podczas tych szosowo-leśnych wyścigów, postanowił, że zostanie kolarzem i słowa dotrzymał. Pokonywał coraz dłuższe i trudniejsze odcinki po okolicznych drogach, wspinał się na okoliczne wzniesienia. Programy treningowe układał sobie sam. Marzył o prawdziwej kolarzówce. Ojciec obiecał, że pomoże mu ją kupić, ale musi na nią zapracować. Wykonywał prace domowe, pracował w lesie przy sadzeniu drzew. Trochę dołożył ojciec, trochę babcia i w końcu kupił prawdziwy rower szosowy. Mógł być 1963 rok, gdy po jednym z szaleńczych wyścigów w kierunku Milicza Rysiek oświadczył kolegom: - za cztery lata wystartuję w Wyścigu Pokoju. Wyśmiali go, ale przyjęli zakład o czekoladę.
Czekoladę przegrał - pomylił się o dwa lata. Wystartował w Wyścigu Pokoju dopiero w 1969 roku i zajał II miejsce. W następnym roku już wyścig wygrał i kolejne edycje w 1971, 1973 i 1975 również.
Barcelona 1973 rok – wyścig o kolarskie mistrzostwo świata amatorów. Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski, Francuz Bernard Bourreau i Duńczyk Verner Blaudzun uciekają już kilkadziesiąt kilometrów – są bardzo zmęczeni. Do mety zostały tylko cztery kilometry, ale to są najgorsze cztery kilometry - podjazd pod górę Montjuic, na którą zawodnicy muszą się wspiąć w ponad 30-stopniowym upale. Na łagodnym łuku jadący na czele grupy Szozda nagle zwalnia i zjeżdża na prawą stronę szosy. Francuz i Duńczyk prawdopodobnie są przekonani, że Polacy chcą, by to on wygrał wyścig, tym bardziej że z dwójki Polaków, podczas ucieczki, Szozda harował najbardziej. Nie spuszczają oka z Szozdy i również zwalniają. W tym momencie jadący na ostatnim miejscu Szurkowski nagle objeżdża ich od wewnętrznej strony i ucieka.
Niezagrożony przez nikogo Ryszard Szurkowski samotnie minął linię mety, a pół minuty później obserwował, jak Szozda fantastycznie finiszuje przed Francuzem i Duńczykiem. Takiego triumfu w historii polskiego kolarstwa jeszcze nie było. Tym bardziej że cztery dni wcześniej Szozda, Szurkowski, Lucjan Lis i Tadeusz Mytnik zdobyli złoty medal w wyścigu drużynowym.
Ryszard Szurkowski ścigał się do połowy lat osiemdziesiątych, a więc blisko 20 lat. Na podium stawał prawie 800 razy z tego połowa ,to zwycięstwa. Do dzisiaj prezentuje doskonałą formę. Jeździ systematcznie na rowerze i od czasu do czasu startuje razem z kolegami w wyścigu kolarskim. Jest też wielkim pasjonatem tenisa ,w którego grywa prawie codziennie .
Ryszard Szurkowski 12 stycznia obchodził 70 urodziny.
Na Balu Kolarzy Dolnośląskich zjawiło się wielu kolegów z peletonu i ludzi kolarstwa, m.in. : Franciszek Surmiński, Mieczysław Żelaznowski, Wincenty Majka, Józef Gawliczek, Zbigniew Szczepkowski, Czesław Lang, Henryk Charucki, Jan Jankiewicz, Fredi Gajda, Janusz Bieniek, Edward Barcik, Wojciech Matusiak, Clemens Ujejski, Jan Faltyn, Irek Walczak, Jan Brzeźny, Dzidek Wrona, Wacław Skarul, Joanna i Tomek Wołodźko, Czesław Woliński, Krzysztof Golwiej, Marek Lachowski, Tomek Derejski, Krzysztof Kozanecki i wielu innych. 130 osób odśpiewało 100 lat ,a następnie składano Mistrzowi życzenia i wręczano prezenty, co trwało dobre 40 minut.
Trener Dolmelu Wrocław Mieczysław Żelaznowski składa życzenia swojemu wychowankowi
Józef Gawliczek ( 1939 ) życzy solenizantowi połamania kół
od lewej : Henryk Charucki, Czesław Lang, Krzysztof Kozanecki, Ryszard Szurkowski, Tomek Derejski
Rysiek , nie przekraczaj 70 km/h
Iwona Szurkowska, Katarzyna Kozanecka, Ryszard Szurkowski ( zapatrzony w okazały prezent )
SOLENIZANCIE !!! TWOJE ZDROWIE
galeria zdjęć