Kolarstwo
XIX Memoriał Jana i Lecha Klujów

 Po raz dziewiętnasty odbył się w Poznaniu wyścig szosowy - Memoriał  Jana i Lecha Klujów.

Jan Kluj ( 1910 - 1975 )

Warszawa - rok 1946. Kolarze z całego kraju stanęli na starcie szosowych mistrzostw Polski, żeby walczyć o czerwoną koszulkę z białym orłem oraz o nagrody ufundowane przez najwyższych dostojników państwa : premiera Edwarda Osóbkę-Morawskiego, wicepremierów Władysława Gomułkę i Stanisława Mikołajczyka, przez marszałka Michała Rolę-Żymierskiego. Trasa o długości 200 kilometrów wiodła z Warszawy przez Tarczyn do Radomia (półmetek) i z powrotem do Warszawy. Pogoda kolarzom nie sprzyjała, cały czas towarzyszyły im grzmoty i błyskawice. Były defekty rowerów, ucieczki zawodników, kraksy. Poznaniak Jan Kluj zaprezentował wyjątkową formę .Pomimo upadku, na 3 km przed metą, nie dał sobie odebrać zwycięstwa i został szosowym Mistrzem Polski. Po koszulkę z orłem jechał 5 godzin 57 minut 42 sekundy. Należy nadmienić ,że Jan Kluj już przed wojną był bardzo dobrym kolarzem i w Mistrzostwach Polski, w roku 1936 był na podium trzeci. Uprawiał kolarstwo ponad 20 lat i uczestniczył w wielu wyścigach - również międzynarodowych . Nazwisko Kluj wiele znaczy dla poznaniaków i wszystkich pasjonatów kolarstwa.

 

Ryszrad Szurkowski , Zenon Czechowski, Zygmunt Hanusik , Lech Kluj ( pierwszy z prawej )                                                Jan Kluj

Lech Kluj ( 1948- 1994 )

Lech zaczął karierę kolarską w  Warcie Poznań. Wtedy to w Poznaniu swoje talenty kolarskie rozwijali: Marian Kegel, Zenon Czechowski, Andrzej Kaczmarek - reprezentanci Polski, uczestnicy Wyścigu Pokoju. Lech Kluj był niewątpliwie wielkim talentem. Co prawda, nie powtórzył indywidualnego sukcesu ojca Jana (nie był mistrzem Polski seniorów), to jednak został w 1971 roku wicemistrzem Polski w jeździe ze startu wspólnego. Dwa lata wcześniej w barwach warszawskiej Legii, razem z Wiesławem Jezierskim, Zbigniewem Krzeszowcem i Krzysztofem Stecem, zdobył tytuł mistrza Polski w drużynowej jeździe na czas na dystansie 100 kilometrów. W roku 1970 został młodzieżowym mistrzem Polski. Trzy razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Miał wielu wspaniałych trenerów - w Legii Andrzeja Trochanowskiego, w kadrze Henryka Łasaka, a po jego śmierci - Zbigniewa Rusina i Wojciecha Walkiewicza. Udział w Wyścigu Pokoju był dla niego wielkim przeżyciem. W 1972 Polskę w WP reprezentowało sześciu kolarzy: Ryszard Szurkowski, Stanisław Labocha, Zygmunt Hanusik, Zbigniew Krzeszowiec, Czesław Polewiak i z numerem 3 - Lech Kluj. W 1994 roku w Wielką Sobotę na ulicy Czechosłowackiej w Poznaniu Lech Kluj zgidnął tragicznie podczas zwykłej jazdy treningowej na rowerze .

Marek Kluj ( 1957 ) brat Lecha, również utytułowany kolarz, corocznie organizuje wyścig szosowy imieniem Jana i Lecha Klujów. W tym roku kolarze ścigali się na Torze Poznań i mieli do pokonania 80 lub 60 km ,w zależności od kategorii wiekowej . Frekwencja dopisała i przyjechali zawodnicy z całej Polski.

Każdy zawodnik otrzymał sezamki startowe SESAMISPORT

Oczywiście nie zabrakło zawodników Tarnovii  i SESAMISPORT ,którzy dzielnie walczyli w 29 stopniowym upale. Impreza wyjątkowo udana i w przyszłym roku Marek Kluj również zamierza ją zorganizować na torze samochodowym ,który idelanie nadaje się do rowerowych wyścigów szosowych.

SESAMISPORT  zaprasza wszystkich kolarzy na wyścigi szosowe, na  Torze Poznań