Kolarstwo
Kto nie był w Sobótce ten sezonu kolarskiego nie rozpoczął

KTO NIE BYŁ W SOBÓTCE TEN SEZONU KOLARSKIEGO NIE ROZPOCZĄŁ 

W tym roku zaplanowano inną formułę rozpoczęcia sezonu kolarskiego –NOWOŚĆ ! Weekend Testowy HBA (Huzar Bike Academy) 1-3.04.2016 Sobótka. Treningi z Bartoszem Huzarskim „Huzarem” , wystawcy sprzętu rowerowego, testy, prelekcje i oczywiście wyścigi kolarskie.

1 kwietnia – piątekotwarcie imprezy i miasteczka testowego, jazdy testowe, trening z Huzarem, grill

2 kwietnia – sobota : jazdy testowe, trening z Huzarem „ Szosa Uphill Challange " ,obiad, grill, prelekcja, kolacja z gośćmi Alei Sław Kolarstwa

     Krzysztof Kozanecki             Bartosz Huzarski ( Huzar )                Ryszard Szurkowski

3 kwietnia – niedziela    FINAŁ 

9:30 start amatorów i mastersów w wyścigu Ślężański Mnich , 12:15 start  juniorów ,14:00 start Elity ,17:45 zakończenie imprezy

Niespodzianką była trasa zeszłorocznych Mistrzostw Polski. Kto stratował ten wie, jak wymagająca jest to runda. W zależności od kategorii należało przejechać od 1 (młodziki) do 7 rund ( Elita ) .

Profil 18 kilometrowej rundy 

W sobotę 2 kwietnia, w Hotelu Sobotel miała miejsce uroczysta kolacja, wydana na cześć Sław Kolarstwa Polskiego. Po powitalnym przemówieniu Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Wacława Skarula i Prezesa Dolnośląskiego Związku Kolarskiego Rafała Jurkowlańca, głos zabrali goście specjalni : Tadeusz Mytnik, Wojciech Matusiak, Grzegorz Jaroszewski i Andrzej Mąkowski. To oni w niedzielę odsłaniali swoje tablice w Alei Sław Kolarstwa. Wspominano dawne czasy ,humory jak zwykle dopisywały .

kliknij link       http://www.sobotel.pl/

W niedzielę 3 kwietnia o godzinie 9:30 nastapił strat amatorów i Mastersów do wyśgu kolarskiego Ślężański Mnich. W tej kategorii maksymalny dystans wynosił 3 rundy, czyli 54 km. Ale ! to nie jest tak hop ,siup. To nie jest trasa spacerowa. Te podjazdy przy silnym wietrze kosztowały kolarzy sporo energii .

Na starcie stanęło ponad 700 kolarzy amatorów  w różnych kategoriach wiekowych i może ze 200 zawodników z licencjami Junior i Elita. Przyjechało wielu kibiców, fanów kolarstwa. Było kolorowo, była prawdziwa kolarska atmosfera. Można było zobaczyć legendy polskiego kolarstwa: Ryszarda Szurkowskiego, Tadeusza Mytnika, Wojciecha Matusiaka, Henryka Charuckiego, Zbyszka Szczepkowskiego, Jana Faltyna, Dzidka Wronę, Janusza Bieńka, Krzysztofa Sujkę, Jana Jankiewicza,Marka Leśniewskiego i wielu innych.

Ryszard Szurkowski i Krzysztof Kozanecki wystartowali w wyścigu kolarskim Ślężański Mnich 

Ryszard Szurkowski, jak zwykle w bardzo dobrej formie, skutecznie odjechał rywalom i wygrał swoją kategorię. Zna tą trasę bardzo dobrze. To tutaj, przez lata, pod fachowym okiem trenera Żelaznowskiego     (Dolmel Wrocław) zaliczał te podjazdy. Pewnie setki razy, ale opłaciło się. 

Aleja Sław Kolarskich w Sobótce

Idea Alei Sław Kolarstwa zakłada odsłanianie tablic przy okazji ważnych wyścigów kolarskich rozgrywanych w Sobótce. Kapituła ustaliła zasady i kolejność zapraszania Sław, tak aby rozpocząć od prezentacji pierwszych olimpijczyków i medalistów mistrzostw świata i w miarę kolejnych odsłon prezentować coraz to nowe pokolenia wielkich kolarzy. Przy okazji każdej uroczystości jest również odsłaniana tablica jednego z wybitnych kolarzy wychowanków klubu kolarskiego z Sobótki. Jest to znakomita okazja do spotkań wielu kolarskich pokoleń, zwłaszcza, że na wyścigach w Sobótce startują również najmłodsze kategorie wiekowe. Mogą oni na żywo, spotkać się z kolarzami, którzy tworzyli chlubną tradycję kolarstwa polskiego.

W dniu 07.04.2013 r. podczas tradycyjnego Ślężańskiego Mnicha odsłonięto pierwszych siedem tablic w Alei Sław Kolarstwa w Sobótce. W ten sposób upamiętnieni zostali mistrzowie świata i medaliści olimpijscy: Ryszard Szurkowski, Czesław Lang, Stanisław Szozda, Mieczysław Nowicki, Lucjan Lis, Edward Barcik i wychowanek BKS Ślęża Sobótka, olimpijczyk z Seulu Zdzisław Wrona. W dniu 23 czerwca podczas Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2013 po przyjęciu zaproszenia swoją „skałę” odsłonili:  Jan Jankiewicz, Janusz Kowalski, Jan Faltyn, Jan Brzeźny, Henryk Charucki, Zbigniew Szczepkowski i wychowanek BKS Ślęża Sobótka Marian Turowski. Odsłonięta została również tablica Śp. Janusza Kierzkowskiego.W następnych latach odsłaniano kolejne tablice.

kliknij link            http://www.alejaslawkolarstwa.sobotka.pl/

3 kwietnia 2016 roku  swoje tablice odsłonili: Tadeusz Mytnik, Krzysztof Sujka, Wojciech Matusiak i duet naszych eksportowych przełajowców Grzegorz Jaroszewski i Andrzej Mąkowski. 

kliknij film

Tadeusz Mytnik (ur. 13 sierpnia 1949 w Nowicach) – polski kolarz szosowy i torowy, podoficer Marynarki Wojennej, srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski oraz zwycięzca Tour de Pologne, specjalista w szosowej indywidualnej jeździe na czas.

Wojciech Matusiak (ur. 2 czerwca 1945 w Sierakowie) - polski kolarz szosowy i torowy, zwycięzca 26. Tour de Pologne w 1969, olimpijczyk z Meksyku. Czterokrotny mistrz Polski na szosie i torze

Krzysztof Sujka (ur. 9 października 1955 w Pabianicach) – polski kolarz szosowy i torowy, wicemistrz świata w kolarstwie szosowym (1978), olimpijczyk z Montrealu (1976) i Moskwy (1980).

kliknij film

Trener Ryszarda Szurkowskiego ( Dolmel Wrocław ) Mieczysław Żelzanowski , Ryszard Szurkowski i Krzysztof Kozanecki przy tablicy pamiątkowej Mistrza.

Ryszard Szurkowski obchodził 3 kwietnia imieniny. Sam sobie sprawił wspaniały prezent wygraywając swoją kategorię w wyścigu kolarskim Ślężański Mnich . Była kawa, wspaniałe ciasto i dobrze schłodzony szampan. .

Tadeusz Mytnik, Jan Faltyn, Ryszard Szurkowski, Krzysztof Kozanecki

Piękna pogoda ,wspaniała atmosfera, setki kolarzy i kibiców.

Kto nie był w Sobótce - niech żałuje .

Zespół redakcyjny SESAMISPORT  życzy kolarzom udanego sezonu 

 

galeria zdjęć poniżej