Punktualnie o godzinie 11 Ryszard Szurkowski i najmłodszy uczestnik rajdu przecięli wstęgę w kolorach tęczy i tym samym ogłosili start do IX Rajdu Rowerowego Szlakami Ryszarda Szurkowskiego.
Uczestnicy rajdu mieli do wyboru dwie trasy. Krótsza - 16 kilometrowa była przewidziana dla dzieci i typowych turystów, a 34 kilometrowa dla zaawansowanych kolarzy, którzy chcieli przejechać dystans bardziej dynamicznie i poczuć atmosferę prawdziwego wyścigu.
Na starcie pojawiło się prawie 600 zawodników
Przepiękna, słoneczna pogoda i piknikowa atmosfera spwodowały ,że z minuty na minutę przybywało gości. Organizator zadbał o wszystko. Perfekcyjnie przygotowany catering, występy zespołów ludowych, muzyka disco i tańce, stoły biesiadne pod parasolami i w namiotach, zimne napoje, stragany z miejscowymi wyrobami, a szczególnie wiejskim chlebem i ciastem nie dały szansy na szybkie opuszczenie tej wspaniałej imprezy, która przeciągnęła sie do późnych godzin.
od lewej : Wójt Gminy Krośnice Mirosław Drobina i Ryszard Szurkowski ( z mikrofonem )
Setki osób przyglądało sie dekoracji zawodników i brało udział w losowaniu nagród oraz upominków. Iwona Szurkowska przygotowała kultowe koszulki ( koSzurki ) z logo Wyścigu Pokoju, w którym jej mąż wielokrotnie zwyciężał.
Stacja kolejki wąskotorowej w Krośnicach
Gmina Krośnice położona jest w powiecie milickim, w północno-wschodniej części woj. dolnośląskiego, w samym centrum Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, ok. 60 km od Wrocławia. Wyjątkowe walory przyrodnicze i wypoczynkowe sprawiają, że jest jednym z najatrakcyjniejszych ośrodków turystycznych na Dolnym Śląsku. Graniczy z gminami: Zawonia, Milicz, Twardogóra, Sośnia i Dobroszyce. Leży na obszarze dwóch mezoregionów: część południowo-zachodnia to fragment Wzgórz Twardogórskich, natomiast północno-wschodni skrawek gminy to część Kotliny Milickiej. Jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek, edukację ekologiczną, czy sportowy obóz. Oprócz unikatowej przyrody i mozaikowego krajobrazu przeplatanego stawami, lasami, łąkami i mokradłami, gmina Krośnice posiada nowoczesną infrastrukturę rekreacyjną i sportową, wybudowaną za środki pozyskane z funduszy unijnych.
Krośnicka Kolejka Wąskotorowa jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Krośnic i okolic. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce. Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie, gdzie znajduje się 5 mniejszych stacyjek, na których umieszczono tablice edukacyjne. Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 r. W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można odebrać pamiątkowe bilety i zakupić pamiątki. Oprócz przejażdżki kolejką na przyjezdnych czeka wiele innych atrakcji, m.in. pole biwakowe oraz stawy rekreacyjne, na których można uprawiać sporty wodne.
Do gminy Krośnice należy wieś Świebodów. Od Krośnic jest oddalona o 5 km. To tutaj urodził się Ryszard Szurkowski – najlepszy polski kolarz szosowy wszech czasów.
Iwona i Ryszard Szurkowscy - Zawonia 2014
W 1968 roku wystartował w dwuetapowym, lokalnym wyścigu i tam zauważył go legendarny trener kolarstwa Henryk Łasak . Nieznany nikomu Ryszard Szurkowski wygrał przełajowe mistrzostwa Polski i tak się zaczęła kolarska historia tego wielkiego sportowca. W Wyścigu Pokoju Szurkowski zadebiutował w 1969 roku i od razu zajął w nim drugie miejsce. W kolejnych latach przyszły triumfy indywidualne i drużynowe . W sześciu startach Szurkowski wygrał 13 etapów, a 52 etapy przejechał w żółtej koszulce lidera.
Wyścig Pokoju był dla Szurkowskiego wstępem do kariery światowej. Trzykrotnie zdobywał tęczową koszulkę mistrza świata. Indywidualnie triumfował na trasie Montjuich w Barcelonie w 1973 roku (asekurujący jego ucieczkę na ostatnim kilometrze przed metą Stanisław Szozda został wtedy wicemistrzem świata ). Szurkowski był też mistrzem świata drużynowo. Zwyciężał w wyścigach MŚ na 100 km w 1973 roku w Barcelonie i w 1975 roku w Mettet. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 1972 i 1976 zdobył z kolegami srebrne medale w wyścigu drużynowym.
Ma w dorobku 12 tytułów mistrza Polski, ale miałby o jeden więcej, gdyby nie gest godny wielkiego sportowca. W wyścigu indywidualnym o tytuł mistrza Polski w 1970 r. oddał swój rower koledze i rywalowi Zygmuntowi Hanusikowi. Za ten szlachetny czyn otrzymał Nagrodę Fair Play UNESCO. Tę nagrodę ceni sobie nie mniej niż liczne puchary i medale, które czynią go najlepszym kolarzem Polski w historii.
Po zakończeniu kariery sportowej Ryszard Szurkowski pracował, z powodzeniem, jako trener kadry narodowej (1984-1988). Jego podopieczny Lech Piasecki wygrał w 1985 roku Wyścig Pokoju i w tym samym roku został mistrzem świata amatorów we włoskiej Giavera del Montello.
Należy do ekskluzywnego grona najwybitniejszych polskich sportowców. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską.
Ryszard Szurkowski do dzisiaj bierze udział w kolarskich wyścigach amatorskich, gdzie pokazuje świetną formę. Jego pasją jest również tenis .