Kolarstwo
Skoda Poznań Bike Challenge 13.09.2015

Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge stał się najważniejszym i największym w Polsce amatorskim wyścigiem kolarskim. W tym roku na starcie w okolicach poznańskiej Malty stanęło ponad 5000 zawodników, którzy mieli okazję spróbować swoich sił na czterech dystansach : dla dzieci 5 km kółku wokół samego jeziora Maltańskiego, 18 kilometrowym Rodzinnym Family Challenge, 50 kilometrowym wyścigu dla amatorów, oraz 120 kilometrowym ŠKODA Challenge, w którym na starcie stanęli najlepsi, świetnie przygotowani kondycyjnie kolarze.

Zawodnicy byli ustawieniu w sektorach, zgodnie z zadeklarowaną przeciętną prędkością. Pierwszy sektor A to kolarze ,którzy 120 km zamierzali przejechać ze średnią prędkością około 40 km/h. Sektor B trochę wolniejszy ,itd. Taki start poważnie zminimalizował możliowść kolizji na pierwszych kilometrach. Szybsi odjechali, wolniejsi za nimi, a najwolniejsi na samym końcu .

Od samego startu było bardzo szybkie tempo. Peleton mknął ulicami Poznania z prędkością 40 -45 km/h. Trzeba było bardzo uważać na zakrętach, skrzyżowaniach i rondach, żeby nie doszło do kraksy już na samym początku. Po kilku kilometrach kolarze wyjechali z miasta w kierunku Pobiedzisk i Lednogóry. Przed Gnieznem w okolicach Łubowa miał miejsce nawrót i po 6 kilometrach rozpędzony, kolorowy peleton skręcił na Dziekanowice i dalej przez Komorowo, Kiszkowo, Krześlice, Tuczno, Wierzonka do Kobylnicy, gdzie kolarze ponownie wyjechali na główną trasę w kierunku Poznania. W tym momencie tempo zaczynało być jeszcze bardziej żwawe, ponieważ do mety pozostało niewiele kilometrów. Momentami prędkość peletonu dochodziła do 60 km /h. Ruch drogowy na trasie wyścigu był całkowicie zamknięty, tak że można się było skoncentrować na kręceniu pedałami.

Pierwsi z zawodników na dystansie 120km ( wystartowało ponad 2100 osób ), pojawili się na mecie około godziny piętnastej. Najbardziej profesjonalna obsada wyścigu i najbardziej wymagający dystans przyniósł największe emocje. Wśród startującym znaleźli się min. Bogdan Głuszkowski wielokrotny mistrz polski w Triathlonie i Mistrz Europy w tej dyscyplinie, czy były Prezydent Ryszard Grobelny .

Zaciętą walkę na finiszu stoczyli: Władysław Gładysiak i Sławomir Spławski . Zwycięstwo, dosłownie o ułamki sekund, przypadło ostatecznie temu pierwszemu. Scenariusz niczym na Tour De France, albo Giro d'Italia!

Gładysiak Władysław 02:49:05,00 Spławski Sławomir 02:49:05,93 Rogulski Maciej 02:49:06,44

Wyscig ukończyło 1738 kolarzy we wszytkich kategoriach wiekowych : 19-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, +65y

Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge w tym roku uzyskał status oficjalnej eliminacji UWCT jako wyścig należący do kalendarza amatorskich mistrzostw świata. Ten prestiżowy tytuł uprawnia więc zwycięzców Poznańskich zawodów w poszczególnych kategoriach wiekowych do startu w finałach UWCT, które odbędą się w przyszłym roku w Australijskim Perth

UCI World Cycling Tour (UWCT) - to seria wyścigów dla kolarzy amatorów na całym świecie. W tym roku zaplanowano kilkanaście wyścigów i są to najbardziej prestiżowe, i na najwyższym poziomie imprezy kolarskie. Regulamin jest tak skonstruowany ,że 25% uczestników z każdej kategorii wiekowej kwalifikuje się do wielkiego finału UWCT (w tym roku odbył się w Danii). Zwycięzca zostaje mistrzem świata i będzie mógł nosić koszulkę z kolorami tęczy z Jersey ( rainbow Jersey ) – a o tym marzy każdy kolarz. UCI ( Union Cycliste Internationale) powołała UWCT, żeby promować zawody kolarskie na całym świecie i tym samym dać szanse uczestnictwa kolarzom amatorom w tych wspaniałych imprezach o mistrzostwo świata .

Krzysztof Kozanecki TEAM SESAMISPORT -KK.TARNOVIA w wyścigu na 120 km zajął 14 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Brał udział w wielu wyścigach kolarskich UWCT np. Granfondo Copenhagen w Danii, Granfondo Golfe de Sainte Tropez we Francji, La Leggendaria Charly Gaul - Trento Monte Bondone we Włoszech, St.Poelten w Austrii, Eddy Mercx w Belgii, itp.

Miasteczko zawodów umieszczone w okolicy mety torów regatowych przy ul. Wiankowej żyło praktycznie przez cały dzień, tym bardziej że organizatorzy zapewnili w nim wiele ciekawych imprez towarzyszących. Była więc specjalna Strefa Allegro promująca Akcję Kręć Kilometry, w której można było wygrać rower, była strefa Škody w której na scenie zmagali się śmiałkowie próbujący wykręcić jak najwięcej metrów w trakcie jednej minuty jazdy na rowerze. Przy biurze zawodów znajdowała się min. Szkółka Piłkarska Reissa gdzie juniorzy mieli szansę pograć w piłkę, oraz specjalna wielka edycja znanego i lubianego w Poznaniu Targu Śniadaniowego, który w tym dniu przeniósł się wyjątkowo z Parku Wodziczki nad Maltańską Metę. Nie można było się nudzić, całe rodziny Poznaniaków dopingujące osobom startującym w zawodach przy znakomitej aurze, miały mnóstwo atrakcji które zapełniały im czas w trakcie gdy na trasie w pocie czoła walczyli kolarze.

W samej strefie finishera zawodnicy oprócz podstawowego posiłku czyli soczystego Hamburgera, mogli zjeść świeże owoce ( banany, pomarańcze, arbuzy ) wypić zimne piwo czy zrelaksować się w strefie chilloutu na jednym z kilkudziesięciu leżaków. 

W wyścigu na 120 km SKODA CHALLENGE Artur Spławski ( pierwszy z lewej ) zajął 1 miejsce, Krzysztof Kozanecki ( w środku ) 14 , a Franek Harbacewicz ( z prawej ) 2. Cała trójka jeździ w tej samej kategorii wiekowej.

Bogusław Malke i Krzysztof Kozanecki

Czas po wyścigu to spotkania, rozmowy ,dyskusje - najczęściej o kolarstwie 

Były Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobeny i Krzysztof Kozanecki

Marta Gogolewska, Krzysztof Kozanecki, Romek Szaj, Władek Gładysiak, Piotr Siebert

Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge był udanym i bardzo dobrze zorganizowanym wyścigiem. W stosunku do pierwszej edycji 2014, wyścig urósł prawie dwukrotnie, jeśli chodzi o ilość startujących zawodników. Miasteczko zorganizowane nad Maltą przypominało rzeczywiście prawdziwe małe miasteczko i zapewniało atrakcje na kilka dobrych godzin dla całych rodzin. Koncert gwiazdy, losowanie samochodu wśród startujących sprawiły, że oficjalny facilitator z UCI, który monitorował zawody przyznał, że była to jedna z najlepiej zorganizowanych imprez w kalendarzu światowych eliminacji UWCT w tym roku.

Zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłych edycjach chociażby po to, żeby się przekonać, jak to jest ścigać się w profesjonalnym wyścigu kolarskim, w którym nagrodą jest koszulka mistrza świata amatorów. 

Do zobaczenia w przyszłym roku 

SESAMISPORT